NRD Начало
Петък, 22 Ноември 2024
Начало Авансцена Маргарита Димитрова: „Аполония“ е един успешен фестивал
3937
Авансцена

Маргарита Димитрова: „Аполония“ е един успешен фестивал

Това е един успешен фестивал. Фестивал, който толкова дълго и сериозно подготвяхме, защото тези години са наистина един много сериозен период, един силен период, откакто съществува нашият фестивал. Това каза Маргарита Димитрова, изпълнителен директор на фондацията за изкуство „Аполония“ по повод 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“, които се проведоха от 28 август до 7 септември. Тя разказва, че от първия до последния ден на фестивала е забелязала невероятен ентусиазъм от публиката

| 09 Септември 2024, 17:30 ч.
Маргарита Димитрова: „Аполония“ е един успешен фестивал
Маргарита Димитрова: „Аполония“ е един успешен фестивал
Снимка © Красимир Михайлов / БТА

Това е един успешен фестивал. Фестивал, който толкова дълго и сериозно подготвяхме, защото тези години са наистина един много сериозен период, един силен период, откакто съществува нашият фестивал. Това каза Маргарита Димитрова, изпълнителен директор на фондацията за изкуство „Аполония“ по повод 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“, които се проведоха от 28 август до 7 септември.

С концерта „Да послушаме кино“ на Плевенската филхармония в Попово тази вече бе закрито 12-ото издание на фестивала за операторско майсторство „Златното око“ в памет на Димо Коларов.

Тази година статуетката на фестивала отиде при оператора Веселин Христов за филма „Уроците на Блага“.

Поради служебен ангажимент в Германия, наградата получи асистент-операторът Симеон Киров, връчена му от кмета на града-домакин Людмил Веселинов.

Церемонията по награждаването на отличените оператори и филми бе в дома на културата „Димо Коларов“. Гостите на града и участниците в културния форум бяха посрещнати по червен килим, а водещ бе журналистът Ники Кънчев.

Фестивалът за операторско майсторство „Златното око” се провежда в родния град на Коларов от 1998 г. Мисията и основната цел на фестивала за операторско май

Посетителите на природонаучен музей във Великобритания ще могат да провеждат двупосочни разговори с изложени "животни" с помощта на генеративен изкуствен интелект (ИИ), съобщи Би Би Си. 

Музеят по зоология към Кембриджския университет е избрал 13 екземпляра за разговорите, сред които изчезналата нелетяща птица додо, скелети на нарвал и син кит, червена панда и хлебарка.

Помощник-директорът Джак Ашби казва, че целта е хората да бъдат привлечени към света на природата, както и да се набави информация за това, което посетителите искат да знаят за експонатите.

Посетителите ще сканират с телефоните си QR код в близост до експозицията, за да започнат разговор с всеки екземпляр. Едномесечният експеримент започва във вторник.

"Любопитно ни е да разберем дали това ще сработи и дали разговорите с животните ще променят отношението на хората към тях - дали хле

Филмът „Триумф“ на Кристина Грозева и Петър Вълчанов бе представен на Фестивала на българския игрален филм „Златна роза“ във Варна пред пълна зала във Фестивалния и конгресен център.

Преди десетина дни той имаше световна премиера на фестивала в Торонто. 

Историята разглежда по ироничен начин добилия популярност случай в Царичина, при който военни правят подземен тунел, за да търсят с помощта на ясновидка капсула с извънземен произход. Сценарият е писан от двамата режисьори в съавторство с Дечо Таралежков. Оператор е Крум Родригес. Участват актьорите Мария Бакалова, Маргита Гошева, Юлиан Вергов, Иван Савов, Юлиан Костов, Станислав Ганчев. 

Историята за „дупката“ в Царичина е спомен на Кристина Грозева от нейното детство, когато със семейството й виждат военния лагер близо до вилата си, разказа след прожекцията Петър

Лейди Гага, рок групата „Грийн дей“ и американският рапър Пост Малоун ще бъдат хедлайнери на музикалния фестивал „Коачела“ през април 2025 г., предаде АФП.

 Миси Елиът, Чарли Екс Си Екс, Меган дъ Стелиън и Травис Скот също ще излязат на сцената. 

Изданието на форума през 2025 г. ще се проведе в два поредни уикенда - от 11 до 13 април и от 18 до 20 април.

Обявяването на датите и програмата на фестивала толкова рано се случва изключително рядко, отбелязва АФП. 

Посетителите на фестивала ще могат да видят и чуят световноизвестният диригент Густаво Дудамел и неговият Филхармоничен оркестър на Лос Анджелис, преди той да поеме ръководството на Нюйоркската филхармония през 2026 г.

Сред хедлайнерите на „Коачела“ през 2024 г. бяха Лана Дел Рей, Тайлър дъ Криейтър и Доджа Кет. Попзвездата Тейлър Суифт същ

Дружеството на плевенските художници подготвя традиционния Есенен салон.

Той ще бъде открит утре вечер в Арт центъра в Градската градина. Това каза председателят на дружеството Николай Неделчев – Кокала.

В тазгодишния есенен салон участват 52-ма автори, членове на дружеството. Те представят свои творби след предварителна селекция в жанровете живопис, скулптура, графика, керамика, дървопластика, текстил, камък. 

Есенният салон е специална изложба за плевенските художници, защото при откриването й се връчва наградата „Свети Пимен Зографски“.

За първа година отличията ще бъдат повече от едно.

Жури в състав: Николай Неделчев, живопис, Емил Иванов, графика, Мартин Митев, скулптура, който е директор на галерия „Борис Денев“ във Велико Търново и началникът на отдел „Култура и туризъм“ в Община Плевен Анели

Тя разказва, че от първия до последния ден на фестивала е забелязала невероятен ентусиазъм от публиката. „Няма зала, която да не е препълнена - дали ще бъде на литературните ни представяния, дали ще бъде на класическите концерти, дали ще бъде в киното, дали ще бъде в галерията. Наистина беше невероятно“, разказва тя. По думите й тази публика, за която се прави фестивалът, показа, че тази година наистина фестивалът е много силен и много посещаван.

„А няма да ви кажа какъв ентусиазъм имаше и у артистите. Защото всъщност те са тези, които малко или много правят фестивала. Да, ние го подготвяме, ние се стараем той да бъде на много високо ниво. За да стане това, артистите са много важни. И аз мисля, че всички те бяха толкова изпълнени с ентусиазъм за това, че за 40-и път нашият фестивал се провежда и те са част от тази история и това е много мило и много трогателно. Така че за мен фестивалът е много, много успешен“, обясни Димитрова.

АКЦЕНТИТЕ В ТАЗГОДИШНОТО ИЗДАНИЕ

По думите й един от много силните акценти на фестивала бе концертът на фестивалния оркестър „Аполония“. „За мен той наистина е много силен, защото това беше идея на „Аполония“ - изцяло да създаде такъв феноменален оркестър. Феноменален, защото това са всичките концертмайстори - български изпълнители, хора, работили в България още от малки, от деца, когато са се подготвяли за голямата сцена и в момента много от тях са навън“, казва Димитрова.

По думите й този оркестър е единствен, няма такъв до този момент в историята на музикалното изкуство. „И затова съм толкова горда. Защото тези хора направиха едно изумително събитие. Такова, каквото първо не се е виждало, второ – не се е чувало. А те свириха като един. И може би това е достойнството на всичките тях. Защото всеки от тях има изключителни качества, но в този случай, в който се събраха и то за първи път такъв премиерен концерт те показаха, че важно за тях е изкуството. Важна за тях е музиката. Важно за тях е да се представят по най-добрия начин. Не като солисти, като оркестър. Това е наистина невероятно. 13 души на сцената – те свириха всеки един за всички заедно. И мисля, че това е достойнство, което отличава в случая тези музиканти от всички останали“, подчертава изпълнителният директор на фондацията за изкуство „Аполония“.

Седмото издание на международния фестивал за дизайн „Мелба“ ще се проведе от 1 до 11 ноември в София.

В програмата са включени изложби, творчески работилници, дискусии и еднодневният симпозиум „Мелба“, съобщават организаторите от „Комплект“. 

Международния фестивал за дизайн „Мелба“ представя пред местната публика някои от най-влиятелните фигури в сферата на графичния дизайн, дизайн изследванията, илюстрацията, архитектурата, кураторската работа, продуктовия и индустриалния дизайн, посочват от екипа. „Симпозиумът „Мелба“ е централното събитие във фестивала и ще се състои на 2 ноември в „Топлоцентрала“.

Той представя шест студиа от четири различни държави, уточняват организаторите.

Сред тях е Сийтал Соланки, основател на студиото за дизайн Ma-tt-er, който изследва връ

Русенският театър „Сава Огнянов“ гостува на разградска сцена със спектакъла „Натюрморт със затлъстял племенник“. Комедията ще бъде представена на сцената на Общинския културен център (ОбКЦ) в лудогорския град на 10 октомври, съобщиха от ОбКЦ.

Това е една комедия, която разказва забавната, но и малко тъжна история за един племенник и неговите три лели, които са посветили живота си на това да бъдат най-добрите родители. С чувство за хумор и с неочаквани обрати, авторът Йон Сапдару навлиза в живота на едни уж обикновени хора, за да разкрие измеренията и щетите на това да обичаш и да бъдеш обичан, както и за необяснимото в обичта между хората.

Изненадата, която трите лели са подготвили за племенника си, отключва поредица от ситуации, които се оказват изпитание за всички герои, включително и за „Изненадата“, посочват организаторите.

За шестнадесета поредна година сдружение Бургаска фотографска общност (БФО) организира годишната си изложба.

Тази година в нея са включени по-голям брой фотографии, а техен домакин е Културен център "Морско казино". Това коментира председателят на сдружението Пламен Русев. 

"Включени са 19 участници с 57 творби. Темите са разнообразни в зависимост от авторите. Всеки снима в различен стил, което е и предимството на БФО. Има от пейзаж до голо тяло. Има и много жива природа като животни и птици, обитаващи района и езерата около Бургас. Снимани са специфични - и дори бих казал, емблематични места за града и околностите", заяви още председателят на сдружението и допълни, че по традиция, въпреки разнообразието от теми и стилове, в годишните изложби на БФО Бургас има централна роля.

По думите му в експозицията обикновено участват фотографи със снимки, правени не

В хода на значителни промени в ръководството студио "Уолт Дисни Анимейшън Стюдиос" назначи сценариста и носител на "Оскар" Джаред Буш за нов главен творчески директор, предаде Ройтерс.

Назначението влиза в сила незабавно.

Буш - творческата сила зад анимационни филми като "Енканто", "Зоотрополис" и сценарист на номинирания за "Оскар" хит "Смелата Ваяна", поема ръководството от Дженифър Лий, която ще се заеме с управлението на изключително успешния франчайз "Замръзналото кралство".

Лий се присъедини към "Уолт Дисни Анимейшън Стюдиос" през 2011 г. като съсценарист на "Ралф разбива интернета" и сценарист на "Замръзналото кралство". След като изпълняваше длъжността главен оперативен директор от 2018 г., сега тя ще се съсредоточи върху режисурата и сценария на "Замръзналото кралство 3" и съавторството на сценария заедно с Марк Смит на "Замръзналото кралство 4".

Спектакълът Дабъ дешил ине“ на режисьора Теди Москов ще бъде представен пред самоковската публика в понеделник, 9 септември.

Самоковци ще го гледат в салона на читалище - паметник „Отец Паисий - 1859“, казаха от екипа на културната институция. Това е първото представление от новия творчески сезон на читалището.

Както информирахме, историята е написана от Теди Москов специално за театъра в Шумен, в автентичния му сатиричен стил. Текстът е заигравка с „Да бъдеш или не” - заглавие на филмова комедия на големия американски режисьор и актьор от германски произход Ернст Любич. Филмът на Любич вдъхновява Теди Москов да го преработи за театър и резултатът е повече от впечатляващ.

„Спектакълът е лудешка история за предотвратяването на един от най-големите световни конфликти. Това се случва благодарение на трогателните усилия не на вое

Тя припомня, че много важен момент в това издание бе и това, че Министерството на културата реши държавните инструменти, които до този момент бяха притежание на Минчо Минчев и на професор Стойка Миланова, да станат притежание на други по-млади от тях.

„А това, че събитието стана тук, в Созопол, това за мен беше най голямата радост. Защото двама от тези концерт майстори, които бяхме събрали в този оркестър, получиха цигулките. Това за мен беше невероятна радост“, разказва Маргарита Димитрова. Тя определя Светлин Русев като „един изумителен цигулар“, а Лия Петрова - „прекрасна и възхитителна млада цигуларка“.

„И аз мисля, че те достойно, много достойно ще продължат своята концертна дейност с тези изключителни цигулки, които вече ще бъдат в техните ръце“, обяснява Димитрова.

ФЕСТИВАЛЪТ ПРЕЗ ГОДИНИТЕ

Според Маргарита Димитрова фестивалът „Аполония“ се е променил много през тези 40 години. Една от причините е появата на нови лица. За кръглата годишнина обаче решила да покани някои от хората, които са участвали в първото издание. „И те с много голяма носталгия си спомнят, защото тогава са били много млади, изключително млади – Сузана Клинчарова, Антони Дончев, Христо Йоцов. Малко или много техните кариери са свързани с нашия фестивал“, отбелязва тя.

„Павел Койчев – един феноменален български скулптор със световна слава и със световна значимост в изкуството – той също е от първото издание. И той направи едно ново откритие, което тук, в Созопол се видя – две фамозни фигури, които седяха през цялото време на фестивала и хората се снимаха с тях. Фигурите на мъж и жена, които са всъщност в основата на света и на живота ни. Така че той е мъдрец голям, не се е променил с нищо – неговият ентусиазъм, неговата енергия, която успява да ни предаде на нас, е невероятна“, разказва Димитрова.

СОЗОПОЛ ПРЕЗ ГОДИНИТЕ

Мога да кажа, че градът Созопол много се промени, той много порасна, той беше съвсем различен в началото и даже си спомняхме, че тук първите изложби не бяха къде да е, а в бяха къщите на хората, на созополчаните. И това беше една много силна емоция. Постепенно отидохме на други места да показваме изложбите, разказва Маргарита Димитрова.

„А сега сме в галерията на града, която е прекрасна – това е старото училище на града. Знаете ли, имаше едно фамозно място в града – църквата, която се намира в центъра. Тя беше може би най-хубавата зала за класическа музика, за джаз. Това фамозно събитие, тази църква, с невероятна акустика. Тогава тя не беше действаща и ние правехме тогава по три събития на ден – дали ще бъде литература, дали ще бъдат класическите концерти или джазовите концерти по-късно. За съжаление тази църква вече е притежание на действащата ни църква и нямахме повече възможност да я използваме“, разказва Димитрова.

Тя отбелязва, че повече от 15-20 години фестивалът се провежда в малки зали. „За съжаление в този град не се построи голяма зала. Не се построи театрална зала. Но това са условията в град Созопол и сме принудени за това да каним по-малки театрални състави, защото в читалището нямаме такава възможност. Но бихме мечтали да имаме концертна зала, в която класическите ни музиканти, които наистина са на най-високото възможно ниво да свирят там и публиката да е много повече от това, което в този момент има възможност това да се случи. Мечтаем за хубави неща, които може би предстоят да се случат. Но аз казах и преди малко - мечтите са тези, които ни създават усещането за бъдещето и за това как бихме били най-добре разположени тук“, казва тя.

Димитрова казва, че не знае дали има фестивал, в който да участват толкова много писатели, поети, художници, музиканти, театрали, филми. „Аз не знам дали има такова събитие и не бих могла да определя бройката, защото това са 40 години, всяка година по 70 събития най-малко. Представете си, не мога да ги изчисля“, казва тя.

Изпълнителният директор на фондацията за изкуство „Аполония“ казва, че още преди финала на едното издание започва да мисли за следващите и да обмисля кои участници да покани. Не помни някой да й е отказал да участва. „Всички са казвали: Да, идваме, кажи дата!“ - буквално, което е много хубаво, защото ние ги посрещаме с много любов“, разказва тя. 

Димитрова казва, че за тези 40 години се получило едно много вдъхновяващо общество. Казват „ние сме аполонци“. Защото какво по-хубаво от това, когато артистът каже, че той е аполонец, разказва тя. И отбеляза, че от 1995 година „Аполония“ дава наградата „Аполон Токсофорос“, която тази година бе получена от .

„Даваме награди на хора и на организации, които са заслужили това да бъдат абсолютно познати в България и да бъдат разпознаваеми в чужбина. И аз съм изключително горда, че от тези хора от тогава, от 1995 година, когато започнахме да даваме нашата малка статуетка „Аполон Токсофорос“, няма име, което да не е достойно“, казва Димитрова. Тя отбелязва, че в България има велики личности, има велики организации, велики хора, които са заслужили да бъдат отбелязани.

„А тази година много се радвам, че точно на 40-ата година вашата агенция получи нашата награда, защото вие всъщност сте наш медиен партньор от самото начало, от създаването на „Аполония“. И някак си всичко, което се случва тук, в Созопол, дължим и на вас, затова, че го разпространявате. Не само в България, а и в света хората знаят какво става тук. Даже снощи двама много симпатични хора, които са дошли специално от Холандия за фестивала, ми казаха: „Ама, вие знаете ли, че ние от години идваме и следим кога е началото на фестивала, за да можем да бъдем през цялото време тук“. А това са толкова много хора наистина“, казва тя.

ЦЕНАТА НА УСПЕХА

В рамките на фестивала „Аполония“ се провежда форматът „Цената на успеха“. В нея част от артистите, включени в програмата на изданието, разказват за пътя си до големите постижения. За цената на успеха самата Маргарита Димитрова казва: „Във фестивален план цената на успеха е „много труд, много напрежение, много радост, когато се започне фестивала, много напрежение до последния акорд. Това е цената на успеха на „Аполония“. А в личен план – то е същото. То някак си се покрива, защото да – тези награди, които тази година получихме, те са резултат от всичко това, което правим през тези години и за мене цената е радостта. Радостта от това, което се случва накрая“.

Както информирахме, Празниците на изкуствата „Аполония“ се организират от фондация „Аполония“, създадена през 1991 г. Първото издание на фестивала се провежда през 1984 г. Фестивалът има за цел да съхрани културните традиции, както и да подкрепи нови таланти в областта на всякакъв вид изкуства, отбелязват организаторите. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при открива ...
Лейди Гага, „Грийн дей“, Пост Малоун ще бъдат хедлайнери на фестивала „Коачела“ през 2025 г.
Лейди Гага, рок групата „Грийн дей“ и американският рапър Пост Малоун ще бъдат хедлайнери на музикалния фестивал „Коачела“ през април 2025 г., предаде АФП. ...
Екипът на Националния военноисторически музей гостува в Художествената галерия в Казанлък
Екипът на Националния военноисторически музей гостува в Художествената галерия в Казанлък на 23 ноември. Това съобщават от галерията в официалната си фейсбук страница. Събитието е ...
Спектакълът „С гръб към залеза“ гостува на Драматично - куклен театър "Константин Величков"
Спектакълът „С гръб към залеза“ гостува на Драматично - куклен театър "Константин Величков" на 11 декември, съобщиха от културната институция. В него участват актьорит ...
Стефан Илчев ще представи пред публика две свои нови песни
Изпълнителят Стефан Илчев ще представи пред публика две свои нови песни. Това ще се случи по време на неговия концерт на 2 декември в Културен дом НХК в Бургас, съобщи Стефан Илче ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европейски театри с авангардните си постановки, е застрашен от фалит заради големите бюджетни съкращения, п ...
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при открива ...
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Певецът Стромай беше отличен от краля на Белгия - Филип, за изключителни заслуги в областта на изкуството, литературата или науката, на церемония в двореца в Брюксел, предаде АФП. ...
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Спектакълът Pink Floyd History Live е музикално и мултимедийно шоу, което пресъздава пет десетилетия музикални шедьоври на легендарната група Pink Floyd. Водени от страстта си към ...
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Венецианският музикален театър „Ла Фениче“ във Венеция отмени първото си представление за сезона за първи път от повече от 30 години насам поради протест на персонала, ...
Тикер в 19:00 ч.
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европей ...
Начало Авансцена
3937
Авансцена

Маргарита Димитрова: „Аполония“ е един успешен фестивал

Това е един успешен фестивал.Фестивал, който толкова дълго и сериозно подготвяхме, защото тези години са наистина един много сериозен период, един силен период, откакто съществува нашият фестивал.

| 09 Септември 2024, 17:30 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Маргарита Димитрова: „Аполония“ е един успешен фестивал
Маргарита Димитрова: „Аполония“ е един успешен фестивал
Снимка © Красимир Михайлов / БТА

Това е един успешен фестивал. Фестивал, който толкова дълго и сериозно подготвяхме, защото тези години са наистина един много сериозен период, един силен период, откакто съществува нашият фестивал. Това каза Маргарита Димитрова, изпълнителен директор на фондацията за изкуство „Аполония“ по повод 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“, които се проведоха от 28 август до 7 септември.

Тя разказва, че от първия до последния ден на фестивала е забелязала невероятен ентусиазъм от публиката. „Няма зала, която да не е препълнена - дали ще бъде на литературните ни представяния, дали ще бъде на класическите концерти, дали ще бъде в киното, дали ще бъде в галерията. Наистина беше невероятно“, разказва тя. По думите й тази публика, за която се прави фестивалът, показа, че тази година наистина фестивалът е много силен и много посещаван.

С концерта „Да послушаме кино“ на Плевенската филхармония в Попово тази вече бе закрито 12-ото издание на фестивала за операторско майсторство „Златното око“ в памет на Димо Коларов.

Тази година статуетката на фестивала отиде при оператора Веселин Христов за филма „Уроците на Блага“.

Поради служебен ангажимент в Германия, наградата получи асистент-операторът Симеон Киров, връчена му от кмета на града-домакин Людмил Веселинов.

Церемонията по награждаването на отличените оператори и филми бе в дома на културата „Димо Коларов“. Гостите на града и участниците в културния форум бяха посрещнати по червен килим, а водещ бе журналистът Ники Кънчев.

Фестивалът за операторско майсторство „Златното око” се провежда в родния град на Коларов от 1998 г. Мисията и основната цел на фестивала за операторско май

Посетителите на природонаучен музей във Великобритания ще могат да провеждат двупосочни разговори с изложени "животни" с помощта на генеративен изкуствен интелект (ИИ), съобщи Би Би Си. 

Музеят по зоология към Кембриджския университет е избрал 13 екземпляра за разговорите, сред които изчезналата нелетяща птица додо, скелети на нарвал и син кит, червена панда и хлебарка.

Помощник-директорът Джак Ашби казва, че целта е хората да бъдат привлечени към света на природата, както и да се набави информация за това, което посетителите искат да знаят за експонатите.

Посетителите ще сканират с телефоните си QR код в близост до експозицията, за да започнат разговор с всеки екземпляр. Едномесечният експеримент започва във вторник.

"Любопитно ни е да разберем дали това ще сработи и дали разговорите с животните ще променят отношението на хората към тях - дали хле

Филмът „Триумф“ на Кристина Грозева и Петър Вълчанов бе представен на Фестивала на българския игрален филм „Златна роза“ във Варна пред пълна зала във Фестивалния и конгресен център.

Преди десетина дни той имаше световна премиера на фестивала в Торонто. 

Историята разглежда по ироничен начин добилия популярност случай в Царичина, при който военни правят подземен тунел, за да търсят с помощта на ясновидка капсула с извънземен произход. Сценарият е писан от двамата режисьори в съавторство с Дечо Таралежков. Оператор е Крум Родригес. Участват актьорите Мария Бакалова, Маргита Гошева, Юлиан Вергов, Иван Савов, Юлиан Костов, Станислав Ганчев. 

Историята за „дупката“ в Царичина е спомен на Кристина Грозева от нейното детство, когато със семейството й виждат военния лагер близо до вилата си, разказа след прожекцията Петър

Лейди Гага, рок групата „Грийн дей“ и американският рапър Пост Малоун ще бъдат хедлайнери на музикалния фестивал „Коачела“ през април 2025 г., предаде АФП.

 Миси Елиът, Чарли Екс Си Екс, Меган дъ Стелиън и Травис Скот също ще излязат на сцената. 

Изданието на форума през 2025 г. ще се проведе в два поредни уикенда - от 11 до 13 април и от 18 до 20 април.

Обявяването на датите и програмата на фестивала толкова рано се случва изключително рядко, отбелязва АФП. 

Посетителите на фестивала ще могат да видят и чуят световноизвестният диригент Густаво Дудамел и неговият Филхармоничен оркестър на Лос Анджелис, преди той да поеме ръководството на Нюйоркската филхармония през 2026 г.

Сред хедлайнерите на „Коачела“ през 2024 г. бяха Лана Дел Рей, Тайлър дъ Криейтър и Доджа Кет. Попзвездата Тейлър Суифт същ

Дружеството на плевенските художници подготвя традиционния Есенен салон.

Той ще бъде открит утре вечер в Арт центъра в Градската градина. Това каза председателят на дружеството Николай Неделчев – Кокала.

В тазгодишния есенен салон участват 52-ма автори, членове на дружеството. Те представят свои творби след предварителна селекция в жанровете живопис, скулптура, графика, керамика, дървопластика, текстил, камък. 

Есенният салон е специална изложба за плевенските художници, защото при откриването й се връчва наградата „Свети Пимен Зографски“.

За първа година отличията ще бъдат повече от едно.

Жури в състав: Николай Неделчев, живопис, Емил Иванов, графика, Мартин Митев, скулптура, който е директор на галерия „Борис Денев“ във Велико Търново и началникът на отдел „Култура и туризъм“ в Община Плевен Анели

„А няма да ви кажа какъв ентусиазъм имаше и у артистите. Защото всъщност те са тези, които малко или много правят фестивала. Да, ние го подготвяме, ние се стараем той да бъде на много високо ниво. За да стане това, артистите са много важни. И аз мисля, че всички те бяха толкова изпълнени с ентусиазъм за това, че за 40-и път нашият фестивал се провежда и те са част от тази история и това е много мило и много трогателно. Така че за мен фестивалът е много, много успешен“, обясни Димитрова.

АКЦЕНТИТЕ В ТАЗГОДИШНОТО ИЗДАНИЕ

Седмото издание на международния фестивал за дизайн „Мелба“ ще се проведе от 1 до 11 ноември в София.

В програмата са включени изложби, творчески работилници, дискусии и еднодневният симпозиум „Мелба“, съобщават организаторите от „Комплект“. 

Международния фестивал за дизайн „Мелба“ представя пред местната публика някои от най-влиятелните фигури в сферата на графичния дизайн, дизайн изследванията, илюстрацията, архитектурата, кураторската работа, продуктовия и индустриалния дизайн, посочват от екипа. „Симпозиумът „Мелба“ е централното събитие във фестивала и ще се състои на 2 ноември в „Топлоцентрала“.

Той представя шест студиа от четири различни държави, уточняват организаторите.

Сред тях е Сийтал Соланки, основател на студиото за дизайн Ma-tt-er, който изследва връ

Русенският театър „Сава Огнянов“ гостува на разградска сцена със спектакъла „Натюрморт със затлъстял племенник“. Комедията ще бъде представена на сцената на Общинския културен център (ОбКЦ) в лудогорския град на 10 октомври, съобщиха от ОбКЦ.

Това е една комедия, която разказва забавната, но и малко тъжна история за един племенник и неговите три лели, които са посветили живота си на това да бъдат най-добрите родители. С чувство за хумор и с неочаквани обрати, авторът Йон Сапдару навлиза в живота на едни уж обикновени хора, за да разкрие измеренията и щетите на това да обичаш и да бъдеш обичан, както и за необяснимото в обичта между хората.

Изненадата, която трите лели са подготвили за племенника си, отключва поредица от ситуации, които се оказват изпитание за всички герои, включително и за „Изненадата“, посочват организаторите.

За шестнадесета поредна година сдружение Бургаска фотографска общност (БФО) организира годишната си изложба.

Тази година в нея са включени по-голям брой фотографии, а техен домакин е Културен център "Морско казино". Това коментира председателят на сдружението Пламен Русев. 

"Включени са 19 участници с 57 творби. Темите са разнообразни в зависимост от авторите. Всеки снима в различен стил, което е и предимството на БФО. Има от пейзаж до голо тяло. Има и много жива природа като животни и птици, обитаващи района и езерата около Бургас. Снимани са специфични - и дори бих казал, емблематични места за града и околностите", заяви още председателят на сдружението и допълни, че по традиция, въпреки разнообразието от теми и стилове, в годишните изложби на БФО Бургас има централна роля.

По думите му в експозицията обикновено участват фотографи със снимки, правени не

В хода на значителни промени в ръководството студио "Уолт Дисни Анимейшън Стюдиос" назначи сценариста и носител на "Оскар" Джаред Буш за нов главен творчески директор, предаде Ройтерс.

Назначението влиза в сила незабавно.

Буш - творческата сила зад анимационни филми като "Енканто", "Зоотрополис" и сценарист на номинирания за "Оскар" хит "Смелата Ваяна", поема ръководството от Дженифър Лий, която ще се заеме с управлението на изключително успешния франчайз "Замръзналото кралство".

Лий се присъедини към "Уолт Дисни Анимейшън Стюдиос" през 2011 г. като съсценарист на "Ралф разбива интернета" и сценарист на "Замръзналото кралство". След като изпълняваше длъжността главен оперативен директор от 2018 г., сега тя ще се съсредоточи върху режисурата и сценария на "Замръзналото кралство 3" и съавторството на сценария заедно с Марк Смит на "Замръзналото кралство 4".

Спектакълът Дабъ дешил ине“ на режисьора Теди Москов ще бъде представен пред самоковската публика в понеделник, 9 септември.

Самоковци ще го гледат в салона на читалище - паметник „Отец Паисий - 1859“, казаха от екипа на културната институция. Това е първото представление от новия творчески сезон на читалището.

Както информирахме, историята е написана от Теди Москов специално за театъра в Шумен, в автентичния му сатиричен стил. Текстът е заигравка с „Да бъдеш или не” - заглавие на филмова комедия на големия американски режисьор и актьор от германски произход Ернст Любич. Филмът на Любич вдъхновява Теди Москов да го преработи за театър и резултатът е повече от впечатляващ.

„Спектакълът е лудешка история за предотвратяването на един от най-големите световни конфликти. Това се случва благодарение на трогателните усилия не на вое

По думите й един от много силните акценти на фестивала бе концертът на фестивалния оркестър „Аполония“. „За мен той наистина е много силен, защото това беше идея на „Аполония“ - изцяло да създаде такъв феноменален оркестър. Феноменален, защото това са всичките концертмайстори - български изпълнители, хора, работили в България още от малки, от деца, когато са се подготвяли за голямата сцена и в момента много от тях са навън“, казва Димитрова.

По думите й този оркестър е единствен, няма такъв до този момент в историята на музикалното изкуство. „И затова съм толкова горда. Защото тези хора направиха едно изумително събитие. Такова, каквото първо не се е виждало, второ – не се е чувало. А те свириха като един. И може би това е достойнството на всичките тях. Защото всеки от тях има изключителни качества, но в този случай, в който се събраха и то за първи път такъв премиерен концерт те показаха, че важно за тях е изкуството. Важна за тях е музиката. Важно за тях е да се представят по най-добрия начин. Не като солисти, като оркестър. Това е наистина невероятно. 13 души на сцената – те свириха всеки един за всички заедно. И мисля, че това е достойнство, което отличава в случая тези музиканти от всички останали“, подчертава изпълнителният директор на фондацията за изкуство „Аполония“.

Тя припомня, че много важен момент в това издание бе и това, че Министерството на културата реши държавните инструменти, които до този момент бяха притежание на Минчо Минчев и на професор Стойка Миланова, да станат притежание на други по-млади от тях.

„А това, че събитието стана тук, в Созопол, това за мен беше най голямата радост. Защото двама от тези концерт майстори, които бяхме събрали в този оркестър, получиха цигулките. Това за мен беше невероятна радост“, разказва Маргарита Димитрова. Тя определя Светлин Русев като „един изумителен цигулар“, а Лия Петрова - „прекрасна и възхитителна млада цигуларка“.

„И аз мисля, че те достойно, много достойно ще продължат своята концертна дейност с тези изключителни цигулки, които вече ще бъдат в техните ръце“, обяснява Димитрова.

ФЕСТИВАЛЪТ ПРЕЗ ГОДИНИТЕ

Според Маргарита Димитрова фестивалът „Аполония“ се е променил много през тези 40 години. Една от причините е появата на нови лица. За кръглата годишнина обаче решила да покани някои от хората, които са участвали в първото издание. „И те с много голяма носталгия си спомнят, защото тогава са били много млади, изключително млади – Сузана Клинчарова, Антони Дончев, Христо Йоцов. Малко или много техните кариери са свързани с нашия фестивал“, отбелязва тя.

„Павел Койчев – един феноменален български скулптор със световна слава и със световна значимост в изкуството – той също е от първото издание. И той направи едно ново откритие, което тук, в Созопол се видя – две фамозни фигури, които седяха през цялото време на фестивала и хората се снимаха с тях. Фигурите на мъж и жена, които са всъщност в основата на света и на живота ни. Така че той е мъдрец голям, не се е променил с нищо – неговият ентусиазъм, неговата енергия, която успява да ни предаде на нас, е невероятна“, разказва Димитрова.

СОЗОПОЛ ПРЕЗ ГОДИНИТЕ

Мога да кажа, че градът Созопол много се промени, той много порасна, той беше съвсем различен в началото и даже си спомняхме, че тук първите изложби не бяха къде да е, а в бяха къщите на хората, на созополчаните. И това беше една много силна емоция. Постепенно отидохме на други места да показваме изложбите, разказва Маргарита Димитрова.

„А сега сме в галерията на града, която е прекрасна – това е старото училище на града. Знаете ли, имаше едно фамозно място в града – църквата, която се намира в центъра. Тя беше може би най-хубавата зала за класическа музика, за джаз. Това фамозно събитие, тази църква, с невероятна акустика. Тогава тя не беше действаща и ние правехме тогава по три събития на ден – дали ще бъде литература, дали ще бъдат класическите концерти или джазовите концерти по-късно. За съжаление тази църква вече е притежание на действащата ни църква и нямахме повече възможност да я използваме“, разказва Димитрова.

Тя отбелязва, че повече от 15-20 години фестивалът се провежда в малки зали. „За съжаление в този град не се построи голяма зала. Не се построи театрална зала. Но това са условията в град Созопол и сме принудени за това да каним по-малки театрални състави, защото в читалището нямаме такава възможност. Но бихме мечтали да имаме концертна зала, в която класическите ни музиканти, които наистина са на най-високото възможно ниво да свирят там и публиката да е много повече от това, което в този момент има възможност това да се случи. Мечтаем за хубави неща, които може би предстоят да се случат. Но аз казах и преди малко - мечтите са тези, които ни създават усещането за бъдещето и за това как бихме били най-добре разположени тук“, казва тя.

Димитрова казва, че не знае дали има фестивал, в който да участват толкова много писатели, поети, художници, музиканти, театрали, филми. „Аз не знам дали има такова събитие и не бих могла да определя бройката, защото това са 40 години, всяка година по 70 събития най-малко. Представете си, не мога да ги изчисля“, казва тя.

Изпълнителният директор на фондацията за изкуство „Аполония“ казва, че още преди финала на едното издание започва да мисли за следващите и да обмисля кои участници да покани. Не помни някой да й е отказал да участва. „Всички са казвали: Да, идваме, кажи дата!“ - буквално, което е много хубаво, защото ние ги посрещаме с много любов“, разказва тя. 

Димитрова казва, че за тези 40 години се получило едно много вдъхновяващо общество. Казват „ние сме аполонци“. Защото какво по-хубаво от това, когато артистът каже, че той е аполонец, разказва тя. И отбеляза, че от 1995 година „Аполония“ дава наградата „Аполон Токсофорос“, която тази година бе получена от .

„Даваме награди на хора и на организации, които са заслужили това да бъдат абсолютно познати в България и да бъдат разпознаваеми в чужбина. И аз съм изключително горда, че от тези хора от тогава, от 1995 година, когато започнахме да даваме нашата малка статуетка „Аполон Токсофорос“, няма име, което да не е достойно“, казва Димитрова. Тя отбелязва, че в България има велики личности, има велики организации, велики хора, които са заслужили да бъдат отбелязани.

„А тази година много се радвам, че точно на 40-ата година вашата агенция получи нашата награда, защото вие всъщност сте наш медиен партньор от самото начало, от създаването на „Аполония“. И някак си всичко, което се случва тук, в Созопол, дължим и на вас, затова, че го разпространявате. Не само в България, а и в света хората знаят какво става тук. Даже снощи двама много симпатични хора, които са дошли специално от Холандия за фестивала, ми казаха: „Ама, вие знаете ли, че ние от години идваме и следим кога е началото на фестивала, за да можем да бъдем през цялото време тук“. А това са толкова много хора наистина“, казва тя.

ЦЕНАТА НА УСПЕХА

В рамките на фестивала „Аполония“ се провежда форматът „Цената на успеха“. В нея част от артистите, включени в програмата на изданието, разказват за пътя си до големите постижения. За цената на успеха самата Маргарита Димитрова казва: „Във фестивален план цената на успеха е „много труд, много напрежение, много радост, когато се започне фестивала, много напрежение до последния акорд. Това е цената на успеха на „Аполония“. А в личен план – то е същото. То някак си се покрива, защото да – тези награди, които тази година получихме, те са резултат от всичко това, което правим през тези години и за мене цената е радостта. Радостта от това, което се случва накрая“.

Както информирахме, Празниците на изкуствата „Аполония“ се организират от фондация „Аполония“, създадена през 1991 г. Първото издание на фестивала се провежда през 1984 г. Фестивалът има за цел да съхрани културните традиции, както и да подкрепи нови таланти в областта на всякакъв вид изкуства, отбелязват организаторите. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Лейди Гага, „Грийн дей“, Пост Малоун ще бъдат хедлайнери на фестивала „Коачела“ през 2025 г.
Екипът на Националния военноисторически музей гостува в Художествената галерия в Казанлък
Спектакълът „С гръб към залеза“ гостува на Драматично - куклен театър "Константин Величков"
Стефан Илчев ще представи пред публика две свои нови песни
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Авансцена
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Творчески отражения
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.