NRD Начало
Четвъртък, 19 Септември 2024
Начало Авансцена Маргарита Димитрова: „Аполония“ е един успешен фестивал
3936
Авансцена

Маргарита Димитрова: „Аполония“ е един успешен фестивал

Това е един успешен фестивал. Фестивал, който толкова дълго и сериозно подготвяхме, защото тези години са наистина един много сериозен период, един силен период, откакто съществува нашият фестивал. Това каза Маргарита Димитрова, изпълнителен директор на фондацията за изкуство „Аполония“ по повод 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“, които се проведоха от 28 август до 7 септември. Тя разказва, че от първия до последния ден на фестивала е забелязала невероятен ентусиазъм от публиката

| 09 Септември 2024, 17:30 ч.
Маргарита Димитрова: „Аполония“ е един успешен фестивал
Маргарита Димитрова: „Аполония“ е един успешен фестивал
Снимка © Красимир Михайлов / БТА

Това е един успешен фестивал. Фестивал, който толкова дълго и сериозно подготвяхме, защото тези години са наистина един много сериозен период, един силен период, откакто съществува нашият фестивал. Това каза Маргарита Димитрова, изпълнителен директор на фондацията за изкуство „Аполония“ по повод 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“, които се проведоха от 28 август до 7 септември.

Най-големият музикален фестивал в Украйна „Атлас“ се проведе в Киев, този уикенд, въпреки войната, предаде Асошиейтед прес. 

На сцената се качиха местни артисти, а не както преди войната, международни хедлайнери. Фестивалът се проведе в паркинга на мол, който бе единственият вариант да побере 25 000 души и при евентуално въздушно нападение би било най-безопасно.

Младежи танцуваха и пееха заедно, а военни командири и известни певци пяха заедно любими песни, пропити с национална гордост. 

На паркинга в подземието на търговския център различни военни части предлагаха интерактивни игри, за да привлекат дарения и евентуални доброволци за новобранци. Игра за стрелба от първо лице предлагаше на посетителите възможност да подобрят практиката за стрелба по мишени. В друг ъгъл медици предлагаха обучение по спешна медицинска помощ.

Фестивалът завърши в н

Тазгодишното 48-мо издание на Международния фестивал "Дни на камерната музика Габрово" няма да бъде разточително като брой концерти и участници, но ще е наситено с изключително разнообразни предложения и изненади за публиката, каза диригентът на Габровския камерен оркестър маестро Иван Стоянов дни преди официалното откриване на музикалния форум, съобщават от Община Габрово. 

В програмата, която започва на 15 септември, са включени три оркестрови концерти, гостуващ хор от Пловдив, а освен „Софийски солисти“ в Габрово отново ще се изяви Български камерен оркестър от Добрич. Акцентът на фестивала е върху по-големите формации, а малките са представени само от струнен квартет „Фрош“ и традиционния детски концерт, в който участват изявени деца на габровските музикални педагози.

От общинската администрация казват, че любопитен момент е възрастовия

Изложбата "Българско присъствие: цветове и истории" ще представи в Културен център "Морско казино" в Бургас 50 произведения от 15 автори в различни жанрове, стилове и направления, които живеят и творят в чужбина или наскоро са решили да се завърнат в родината си след дълго пребиваване в Европа, Азия или САЩ. За инициативата съобщава пресцентърът на Община Бургас.

Експозицията ще има благотворителна насока и събраните от нея средства ще бъдат използвани за представянето на други български автори. Включените  имена в първото нейно издание са Ромил Калинов, Лили Петрова- ЛуЛу, Росина Ганчева, Росица Трифонова, Татяна Козарева, Райна Недялкова, Мария Енгстад, Милена Тане, Гинка Чалдъкова, Ивелина Дагсволд, Екатерина Вебер, Диди Катеринова, Венета Златинова, Антония Лазова, Габриела Янева.

Посетителите ще открият в изложбата разнообразни живописни произведения, рисунки,

Южна Корея назначи изпълнителките от изцяло момичешката кей-поп група "НюДжийнс" (NewJeans) за "почетни посланички" на едногодишна кампания за популяризиране на туризма в страната, предаде АФП.

Тази година източноазиатската държава отбеляза възстановяване на туристическия си сектор до нива, близки до тези отпреди пандемията.

Около една трета от посетителите посочват като основна причина за пътуването си кей-попа или кей-драмите - южнокорейските сериали, които съставляват т.нар. Hallyu или Корейска вълна. Става въпрос за феномен, бележещ увеличаването на глобалната популярност на културната икономика на Южна Корея, изнасяща поп култура, развлечения, музика, телевизионни драми и филми.

"Пристигащите туристи са достигнали около 90 процента от нивата преди пандемията", каза актьорът и настоящ министър на културата Ю Ин-чон. "С "НюДжийнс" като наши посланички на тур

Режисьорът Франсис Форд Копола и групата "Грейтфул дед" са сред тазгодишните носители на наградата на Центъра за сценични изкуства "Джон Ф. Кенеди", предаде Асошиейтед прес. 
 
Те ще бъдат отличени за цялостно творчество в областта на изкуството, заедно с джаз тромпетиста Артуро Сандовал, блус легендата Бони Рейт и театъра "Аполо", поставил началото на кариерите на поколения чернокожи артисти. 

Отличията ще бъдат връчени на специална церемония на 8 декември в Центъра за сценични изкуства "Джон Ф. Кенеди" във Вашингтон. Тя ще бъде излъчена по телевизионния канал Си Би Ес на 23 декември. 

Започвайки като фолклорен квинтет в Сан Франциско през 60-те години на миналия век, групата "Грейтфул дед" постепенно се превръща в културен феномен и в една от най-успешните концертни формации на всички времена, отбелязва Асошиейтед прес.

Франсис Форд

Тя разказва, че от първия до последния ден на фестивала е забелязала невероятен ентусиазъм от публиката. „Няма зала, която да не е препълнена - дали ще бъде на литературните ни представяния, дали ще бъде на класическите концерти, дали ще бъде в киното, дали ще бъде в галерията. Наистина беше невероятно“, разказва тя. По думите й тази публика, за която се прави фестивалът, показа, че тази година наистина фестивалът е много силен и много посещаван.

„А няма да ви кажа какъв ентусиазъм имаше и у артистите. Защото всъщност те са тези, които малко или много правят фестивала. Да, ние го подготвяме, ние се стараем той да бъде на много високо ниво. За да стане това, артистите са много важни. И аз мисля, че всички те бяха толкова изпълнени с ентусиазъм за това, че за 40-и път нашият фестивал се провежда и те са част от тази история и това е много мило и много трогателно. Така че за мен фестивалът е много, много успешен“, обясни Димитрова.

АКЦЕНТИТЕ В ТАЗГОДИШНОТО ИЗДАНИЕ

По думите й един от много силните акценти на фестивала бе концертът на фестивалния оркестър „Аполония“. „За мен той наистина е много силен, защото това беше идея на „Аполония“ - изцяло да създаде такъв феноменален оркестър. Феноменален, защото това са всичките концертмайстори - български изпълнители, хора, работили в България още от малки, от деца, когато са се подготвяли за голямата сцена и в момента много от тях са навън“, казва Димитрова.

По думите й този оркестър е единствен, няма такъв до този момент в историята на музикалното изкуство. „И затова съм толкова горда. Защото тези хора направиха едно изумително събитие. Такова, каквото първо не се е виждало, второ – не се е чувало. А те свириха като един. И може би това е достойнството на всичките тях. Защото всеки от тях има изключителни качества, но в този случай, в който се събраха и то за първи път такъв премиерен концерт те показаха, че важно за тях е изкуството. Важна за тях е музиката. Важно за тях е да се представят по най-добрия начин. Не като солисти, като оркестър. Това е наистина невероятно. 13 души на сцената – те свириха всеки един за всички заедно. И мисля, че това е достойнство, което отличава в случая тези музиканти от всички останали“, подчертава изпълнителният директор на фондацията за изкуство „Аполония“.

Проектът на студио „Гебуплан“ ЕООД за Войнишкия паметник пред НДК с ръководител арх. Филипа Гугучкова бе най-близо до заданието на журито на конкурса и най-изгоден финансово. Това каза д-р Валентина Иванова, председател на журито за избор на проект за възстановяване на паметника. Според арх. Георги Мърхов възстановяването на този паметник не е професионално решение, а по-скоро се търси политически ефект. 

В конкурса за възстановяване на мемориала на Първи пехотен софийски и Шести пехотен търновски полк от Първа пехотна софийска дивизия, както е пълното име на проекта, участваха пет предложения. Те бяха разгледани от 11-членно жури, представители на различни организации и институции. Според оценката на журито, той е бил достатъчно близко на заданието, за да покрие минимума от точки. Второ и трето място не са присъдени, тъй като останалите участници не са получи

„Много се радвам, че тази година свирихме на прекрасния фестивал Q-Jazz във Варна. Програмата дава платформа за изява на много талантливи музиканти. Наистина съм впечатлена, че е организиран от хора, безрезервно подкрепящи изкуството, подпомогнат от множество доброволци и финансиран почти изцяло от дарения“. Това каза музикантката Виктория Кирилова, която участва със Subconscious Trio в закриващата вечер на Q-Jazz Festival, който се организира от Школа „Дедал“ на плажа в местността Карантината в квартал „Аспарухово“.

Виктория Кирилова е започнала развитието си с класически контрабас и макар че по-късно намира джаза за по-креативен, класическата музика си остава голяма любов за нея и все още с удоволствие се включва и в такива проекти. Участвала е два пъти и на джаз фестивала „Варненско лято“ и смята, че публиката във Варна е компетентна и щедра.  

В Subconscious

Мирослава Мерекьова, Марин Мерекьов и Александра Мерекьова подреждат изложбата „ТриМа“ в галерия Vivacom Art Hall в София.

Експозицията ще бъде открита на 17 септември и ще продължи до 28 септември, съобщават организаторите.

От екипа отбелязват, че творците Мирослава Мерекьова, Марин Мерекьов и Александра Мерекьова са наследници на Никола Вълчев – известен български художник, майстор на битовия пейзаж. „Картините си показват заедно – като почит и признателност към предците си, развили таланта им, научили ги да се оглеждат и за невидимото“, казват те.

По думите им темите и стиловете върху платната, емоциите и състоянията, които пресъздават, са много различни, но и обединени от сюжети от детството на художниците – Алжир и слънцето, Ахтопол и рибата, манастири, цветя и птици, гръцки и хърватски острови, мечти и късчета фан

Очаква се американският рапър Килър Майк да избегне обвинения за физическа саморазправа, довела до ареста му на наградите „Грами“ по-рано тази година, предаде Асошиейтед прес. Наскоро като рапърът положи общественополезен труд. 

В изявление от четвъртък градската прокуратура на Лос Анджелис съобщи, че Майк „успешно е завършил процеса на изслушване, включително и наложеното изискване за общественополезен труд“. През февруари рапърът беше отведе с белезници от полицията и задържан по подозрение в нарушение на закона.

Съдебните документи показват, че срещу Майк, чието истинско име е Майкъл Рендер, няма повдиганото обвинение за инцидента. 

Майк каза, че „прекалено ревностен“ охранител е допринесъл за сбиването, което се е случило в радостните моменти, след като е спечелил три награди на церемония на наградите „Грами“. Това е първата му награда „Грами“ от

Варненската галерия „Графит“ открива изложба със сто пастела на напусналата ни преди две години българска художничка Калина Тасева, съобщават от екипа на културното средище. 

Творбите са от колекцията на Васил Илиев и са събирани през годините със съдействието на дъщерята на авторката проф. Десислава Минчева и Йорданка Торнева от галерия „Теди” във Варна, където са уреждани изложби на Калина Тасева. 

Пастелите, които се показват в галерия „Графит“, са предимно от последните десетилетия от живота на художничката. Сред тях има и няколко работи, рисувани от нея, когато вече е на легло, на прага на вечността, отбелязват галеристите. Рисунките пресъздават планински пейзажи с гледки от Пирин и Балкана, гори, манастир и параклис, поля с разноцветни небеса. Представени са и натюрморти с цветя и няколко портрета.

Колекционерът Васил Илиев споделя с публиката и 1

Тя припомня, че много важен момент в това издание бе и това, че Министерството на културата реши държавните инструменти, които до този момент бяха притежание на Минчо Минчев и на професор Стойка Миланова, да станат притежание на други по-млади от тях.

„А това, че събитието стана тук, в Созопол, това за мен беше най голямата радост. Защото двама от тези концерт майстори, които бяхме събрали в този оркестър, получиха цигулките. Това за мен беше невероятна радост“, разказва Маргарита Димитрова. Тя определя Светлин Русев като „един изумителен цигулар“, а Лия Петрова - „прекрасна и възхитителна млада цигуларка“.

„И аз мисля, че те достойно, много достойно ще продължат своята концертна дейност с тези изключителни цигулки, които вече ще бъдат в техните ръце“, обяснява Димитрова.

ФЕСТИВАЛЪТ ПРЕЗ ГОДИНИТЕ

Според Маргарита Димитрова фестивалът „Аполония“ се е променил много през тези 40 години. Една от причините е появата на нови лица. За кръглата годишнина обаче решила да покани някои от хората, които са участвали в първото издание. „И те с много голяма носталгия си спомнят, защото тогава са били много млади, изключително млади – Сузана Клинчарова, Антони Дончев, Христо Йоцов. Малко или много техните кариери са свързани с нашия фестивал“, отбелязва тя.

„Павел Койчев – един феноменален български скулптор със световна слава и със световна значимост в изкуството – той също е от първото издание. И той направи едно ново откритие, което тук, в Созопол се видя – две фамозни фигури, които седяха през цялото време на фестивала и хората се снимаха с тях. Фигурите на мъж и жена, които са всъщност в основата на света и на живота ни. Така че той е мъдрец голям, не се е променил с нищо – неговият ентусиазъм, неговата енергия, която успява да ни предаде на нас, е невероятна“, разказва Димитрова.

СОЗОПОЛ ПРЕЗ ГОДИНИТЕ

Мога да кажа, че градът Созопол много се промени, той много порасна, той беше съвсем различен в началото и даже си спомняхме, че тук първите изложби не бяха къде да е, а в бяха къщите на хората, на созополчаните. И това беше една много силна емоция. Постепенно отидохме на други места да показваме изложбите, разказва Маргарита Димитрова.

„А сега сме в галерията на града, която е прекрасна – това е старото училище на града. Знаете ли, имаше едно фамозно място в града – църквата, която се намира в центъра. Тя беше може би най-хубавата зала за класическа музика, за джаз. Това фамозно събитие, тази църква, с невероятна акустика. Тогава тя не беше действаща и ние правехме тогава по три събития на ден – дали ще бъде литература, дали ще бъдат класическите концерти или джазовите концерти по-късно. За съжаление тази църква вече е притежание на действащата ни църква и нямахме повече възможност да я използваме“, разказва Димитрова.

Тя отбелязва, че повече от 15-20 години фестивалът се провежда в малки зали. „За съжаление в този град не се построи голяма зала. Не се построи театрална зала. Но това са условията в град Созопол и сме принудени за това да каним по-малки театрални състави, защото в читалището нямаме такава възможност. Но бихме мечтали да имаме концертна зала, в която класическите ни музиканти, които наистина са на най-високото възможно ниво да свирят там и публиката да е много повече от това, което в този момент има възможност това да се случи. Мечтаем за хубави неща, които може би предстоят да се случат. Но аз казах и преди малко - мечтите са тези, които ни създават усещането за бъдещето и за това как бихме били най-добре разположени тук“, казва тя.

Димитрова казва, че не знае дали има фестивал, в който да участват толкова много писатели, поети, художници, музиканти, театрали, филми. „Аз не знам дали има такова събитие и не бих могла да определя бройката, защото това са 40 години, всяка година по 70 събития най-малко. Представете си, не мога да ги изчисля“, казва тя.

Изпълнителният директор на фондацията за изкуство „Аполония“ казва, че още преди финала на едното издание започва да мисли за следващите и да обмисля кои участници да покани. Не помни някой да й е отказал да участва. „Всички са казвали: Да, идваме, кажи дата!“ - буквално, което е много хубаво, защото ние ги посрещаме с много любов“, разказва тя. 

Димитрова казва, че за тези 40 години се получило едно много вдъхновяващо общество. Казват „ние сме аполонци“. Защото какво по-хубаво от това, когато артистът каже, че той е аполонец, разказва тя. И отбеляза, че от 1995 година „Аполония“ дава наградата „Аполон Токсофорос“, която тази година бе получена от .

„Даваме награди на хора и на организации, които са заслужили това да бъдат абсолютно познати в България и да бъдат разпознаваеми в чужбина. И аз съм изключително горда, че от тези хора от тогава, от 1995 година, когато започнахме да даваме нашата малка статуетка „Аполон Токсофорос“, няма име, което да не е достойно“, казва Димитрова. Тя отбелязва, че в България има велики личности, има велики организации, велики хора, които са заслужили да бъдат отбелязани.

„А тази година много се радвам, че точно на 40-ата година вашата агенция получи нашата награда, защото вие всъщност сте наш медиен партньор от самото начало, от създаването на „Аполония“. И някак си всичко, което се случва тук, в Созопол, дължим и на вас, затова, че го разпространявате. Не само в България, а и в света хората знаят какво става тук. Даже снощи двама много симпатични хора, които са дошли специално от Холандия за фестивала, ми казаха: „Ама, вие знаете ли, че ние от години идваме и следим кога е началото на фестивала, за да можем да бъдем през цялото време тук“. А това са толкова много хора наистина“, казва тя.

ЦЕНАТА НА УСПЕХА

В рамките на фестивала „Аполония“ се провежда форматът „Цената на успеха“. В нея част от артистите, включени в програмата на изданието, разказват за пътя си до големите постижения. За цената на успеха самата Маргарита Димитрова казва: „Във фестивален план цената на успеха е „много труд, много напрежение, много радост, когато се започне фестивала, много напрежение до последния акорд. Това е цената на успеха на „Аполония“. А в личен план – то е същото. То някак си се покрива, защото да – тези награди, които тази година получихме, те са резултат от всичко това, което правим през тези години и за мене цената е радостта. Радостта от това, което се случва накрая“.

Както информирахме, Празниците на изкуствата „Аполония“ се организират от фондация „Аполония“, създадена през 1991 г. Първото издание на фестивала се провежда през 1984 г. Фестивалът има за цел да съхрани културните традиции, както и да подкрепи нови таланти в областта на всякакъв вид изкуства, отбелязват организаторите. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Фотографии на известни личности, творци и духовници са представени в изложба на Сашо Сарандалиев
Фотографии на японския принц Акишино и принцеса Кико, патриарх Неофит, Милчо Левиев, Антон Дончев и др., са показани в изложбата на Сашо Сарандалиев в Смолян. Експозицията е подре ...
Русенската опера представя премиерно "Севилският бръснар"
Русенската опера ще представи премиерно "Севилският бръснар" на 20 септември (петък) в Доходното здание в Русе. Това съобщи пиарът на културния институт Диана Димитрова.  Реж ...
Иван Пазламачев подрежда първа самостоятелна изложба
Първата самостоятелна изложба на Иван Пазламачев в София след 33 години работа зад океана ще бъде подредена в галерия „Астри“. Експозицията живопис ще бъде открита на 2 ...
Ако сатирата се занимава с недостатъците на обществото, тя е и смешна, и страшна
Истинска свобода не може да се намери там, където й се пречка някаква обикновена свобода. Това е една от най-силните реплики от „Чарли в открито море“, първата за новия ...
С концерт на гръцката звезда Ирини Пападопулу започва инициативата „Калимера Враца“
Концерт на гръцката звезда Ирини Пападопулу утре вечер във Враца ще сложи край на тазгодишното издание на Врачанския есенен панаир и ще постави началото на инициативата „Кали ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
130 музиканти представят Голямата меса на Брукнер
Сто и тридесет музиканти ще представят Голямата меса на Антон Брукнер в зала „България" по повод двеста години от рождението на композитора. Събитието е на 20 септември, съоб ...
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Кюстендилската художничка Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“, подредена в Пирговата кула. Показаните снимки ...
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
В „Медея“ зрителите ще бъдат на самата сцена, докато актьорите играят сред тях. Това информират от Народния театър по повод предстоящите премиерни представления &ndash ...
Фотографии на известни личности, творци и духовници са представени в изложба на Сашо Сарандалиев
Фотографии на японския принц Акишино и принцеса Кико, патриарх Неофит, Милчо Левиев, Антон Дончев и др., са показани в изложбата на Сашо Сарандалиев в Смолян. Експозицията е подре ...
D2, Михаела Филева и Владо Михайлов изпращат лятото с „Парк фест“
От 26 до 29 септември в столичния парк „Студентски“ ще продължи осмото издание на „Парк фест”, съобщават организаторите. Сред хедлайнерите на фестивала са ...
Тикер в 06:00 ч.
Сто и тридесет музиканти ще представят Голямата меса на Антон Брукнер в зала &bd ...
Начало Авансцена
3936
Авансцена

Маргарита Димитрова: „Аполония“ е един успешен фестивал

Това е един успешен фестивал.Фестивал, който толкова дълго и сериозно подготвяхме, защото тези години са наистина един много сериозен период, един силен период, откакто съществува нашият фестивал.

| 09 Септември 2024, 17:30 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Маргарита Димитрова: „Аполония“ е един успешен фестивал
Маргарита Димитрова: „Аполония“ е един успешен фестивал
Снимка © Красимир Михайлов / БТА

Това е един успешен фестивал. Фестивал, който толкова дълго и сериозно подготвяхме, защото тези години са наистина един много сериозен период, един силен период, откакто съществува нашият фестивал. Това каза Маргарита Димитрова, изпълнителен директор на фондацията за изкуство „Аполония“ по повод 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“, които се проведоха от 28 август до 7 септември.

Тя разказва, че от първия до последния ден на фестивала е забелязала невероятен ентусиазъм от публиката. „Няма зала, която да не е препълнена - дали ще бъде на литературните ни представяния, дали ще бъде на класическите концерти, дали ще бъде в киното, дали ще бъде в галерията. Наистина беше невероятно“, разказва тя. По думите й тази публика, за която се прави фестивалът, показа, че тази година наистина фестивалът е много силен и много посещаван.

Най-големият музикален фестивал в Украйна „Атлас“ се проведе в Киев, този уикенд, въпреки войната, предаде Асошиейтед прес. 

На сцената се качиха местни артисти, а не както преди войната, международни хедлайнери. Фестивалът се проведе в паркинга на мол, който бе единственият вариант да побере 25 000 души и при евентуално въздушно нападение би било най-безопасно.

Младежи танцуваха и пееха заедно, а военни командири и известни певци пяха заедно любими песни, пропити с национална гордост. 

На паркинга в подземието на търговския център различни военни части предлагаха интерактивни игри, за да привлекат дарения и евентуални доброволци за новобранци. Игра за стрелба от първо лице предлагаше на посетителите възможност да подобрят практиката за стрелба по мишени. В друг ъгъл медици предлагаха обучение по спешна медицинска помощ.

Фестивалът завърши в н

Тазгодишното 48-мо издание на Международния фестивал "Дни на камерната музика Габрово" няма да бъде разточително като брой концерти и участници, но ще е наситено с изключително разнообразни предложения и изненади за публиката, каза диригентът на Габровския камерен оркестър маестро Иван Стоянов дни преди официалното откриване на музикалния форум, съобщават от Община Габрово. 

В програмата, която започва на 15 септември, са включени три оркестрови концерти, гостуващ хор от Пловдив, а освен „Софийски солисти“ в Габрово отново ще се изяви Български камерен оркестър от Добрич. Акцентът на фестивала е върху по-големите формации, а малките са представени само от струнен квартет „Фрош“ и традиционния детски концерт, в който участват изявени деца на габровските музикални педагози.

От общинската администрация казват, че любопитен момент е възрастовия

Изложбата "Българско присъствие: цветове и истории" ще представи в Културен център "Морско казино" в Бургас 50 произведения от 15 автори в различни жанрове, стилове и направления, които живеят и творят в чужбина или наскоро са решили да се завърнат в родината си след дълго пребиваване в Европа, Азия или САЩ. За инициативата съобщава пресцентърът на Община Бургас.

Експозицията ще има благотворителна насока и събраните от нея средства ще бъдат използвани за представянето на други български автори. Включените  имена в първото нейно издание са Ромил Калинов, Лили Петрова- ЛуЛу, Росина Ганчева, Росица Трифонова, Татяна Козарева, Райна Недялкова, Мария Енгстад, Милена Тане, Гинка Чалдъкова, Ивелина Дагсволд, Екатерина Вебер, Диди Катеринова, Венета Златинова, Антония Лазова, Габриела Янева.

Посетителите ще открият в изложбата разнообразни живописни произведения, рисунки,

Южна Корея назначи изпълнителките от изцяло момичешката кей-поп група "НюДжийнс" (NewJeans) за "почетни посланички" на едногодишна кампания за популяризиране на туризма в страната, предаде АФП.

Тази година източноазиатската държава отбеляза възстановяване на туристическия си сектор до нива, близки до тези отпреди пандемията.

Около една трета от посетителите посочват като основна причина за пътуването си кей-попа или кей-драмите - южнокорейските сериали, които съставляват т.нар. Hallyu или Корейска вълна. Става въпрос за феномен, бележещ увеличаването на глобалната популярност на културната икономика на Южна Корея, изнасяща поп култура, развлечения, музика, телевизионни драми и филми.

"Пристигащите туристи са достигнали около 90 процента от нивата преди пандемията", каза актьорът и настоящ министър на културата Ю Ин-чон. "С "НюДжийнс" като наши посланички на тур

Режисьорът Франсис Форд Копола и групата "Грейтфул дед" са сред тазгодишните носители на наградата на Центъра за сценични изкуства "Джон Ф. Кенеди", предаде Асошиейтед прес. 
 
Те ще бъдат отличени за цялостно творчество в областта на изкуството, заедно с джаз тромпетиста Артуро Сандовал, блус легендата Бони Рейт и театъра "Аполо", поставил началото на кариерите на поколения чернокожи артисти. 

Отличията ще бъдат връчени на специална церемония на 8 декември в Центъра за сценични изкуства "Джон Ф. Кенеди" във Вашингтон. Тя ще бъде излъчена по телевизионния канал Си Би Ес на 23 декември. 

Започвайки като фолклорен квинтет в Сан Франциско през 60-те години на миналия век, групата "Грейтфул дед" постепенно се превръща в културен феномен и в една от най-успешните концертни формации на всички времена, отбелязва Асошиейтед прес.

Франсис Форд

„А няма да ви кажа какъв ентусиазъм имаше и у артистите. Защото всъщност те са тези, които малко или много правят фестивала. Да, ние го подготвяме, ние се стараем той да бъде на много високо ниво. За да стане това, артистите са много важни. И аз мисля, че всички те бяха толкова изпълнени с ентусиазъм за това, че за 40-и път нашият фестивал се провежда и те са част от тази история и това е много мило и много трогателно. Така че за мен фестивалът е много, много успешен“, обясни Димитрова.

АКЦЕНТИТЕ В ТАЗГОДИШНОТО ИЗДАНИЕ

Проектът на студио „Гебуплан“ ЕООД за Войнишкия паметник пред НДК с ръководител арх. Филипа Гугучкова бе най-близо до заданието на журито на конкурса и най-изгоден финансово. Това каза д-р Валентина Иванова, председател на журито за избор на проект за възстановяване на паметника. Според арх. Георги Мърхов възстановяването на този паметник не е професионално решение, а по-скоро се търси политически ефект. 

В конкурса за възстановяване на мемориала на Първи пехотен софийски и Шести пехотен търновски полк от Първа пехотна софийска дивизия, както е пълното име на проекта, участваха пет предложения. Те бяха разгледани от 11-членно жури, представители на различни организации и институции. Според оценката на журито, той е бил достатъчно близко на заданието, за да покрие минимума от точки. Второ и трето място не са присъдени, тъй като останалите участници не са получи

„Много се радвам, че тази година свирихме на прекрасния фестивал Q-Jazz във Варна. Програмата дава платформа за изява на много талантливи музиканти. Наистина съм впечатлена, че е организиран от хора, безрезервно подкрепящи изкуството, подпомогнат от множество доброволци и финансиран почти изцяло от дарения“. Това каза музикантката Виктория Кирилова, която участва със Subconscious Trio в закриващата вечер на Q-Jazz Festival, който се организира от Школа „Дедал“ на плажа в местността Карантината в квартал „Аспарухово“.

Виктория Кирилова е започнала развитието си с класически контрабас и макар че по-късно намира джаза за по-креативен, класическата музика си остава голяма любов за нея и все още с удоволствие се включва и в такива проекти. Участвала е два пъти и на джаз фестивала „Варненско лято“ и смята, че публиката във Варна е компетентна и щедра.  

В Subconscious

Мирослава Мерекьова, Марин Мерекьов и Александра Мерекьова подреждат изложбата „ТриМа“ в галерия Vivacom Art Hall в София.

Експозицията ще бъде открита на 17 септември и ще продължи до 28 септември, съобщават организаторите.

От екипа отбелязват, че творците Мирослава Мерекьова, Марин Мерекьов и Александра Мерекьова са наследници на Никола Вълчев – известен български художник, майстор на битовия пейзаж. „Картините си показват заедно – като почит и признателност към предците си, развили таланта им, научили ги да се оглеждат и за невидимото“, казват те.

По думите им темите и стиловете върху платната, емоциите и състоянията, които пресъздават, са много различни, но и обединени от сюжети от детството на художниците – Алжир и слънцето, Ахтопол и рибата, манастири, цветя и птици, гръцки и хърватски острови, мечти и късчета фан

Очаква се американският рапър Килър Майк да избегне обвинения за физическа саморазправа, довела до ареста му на наградите „Грами“ по-рано тази година, предаде Асошиейтед прес. Наскоро като рапърът положи общественополезен труд. 

В изявление от четвъртък градската прокуратура на Лос Анджелис съобщи, че Майк „успешно е завършил процеса на изслушване, включително и наложеното изискване за общественополезен труд“. През февруари рапърът беше отведе с белезници от полицията и задържан по подозрение в нарушение на закона.

Съдебните документи показват, че срещу Майк, чието истинско име е Майкъл Рендер, няма повдиганото обвинение за инцидента. 

Майк каза, че „прекалено ревностен“ охранител е допринесъл за сбиването, което се е случило в радостните моменти, след като е спечелил три награди на церемония на наградите „Грами“. Това е първата му награда „Грами“ от

Варненската галерия „Графит“ открива изложба със сто пастела на напусналата ни преди две години българска художничка Калина Тасева, съобщават от екипа на културното средище. 

Творбите са от колекцията на Васил Илиев и са събирани през годините със съдействието на дъщерята на авторката проф. Десислава Минчева и Йорданка Торнева от галерия „Теди” във Варна, където са уреждани изложби на Калина Тасева. 

Пастелите, които се показват в галерия „Графит“, са предимно от последните десетилетия от живота на художничката. Сред тях има и няколко работи, рисувани от нея, когато вече е на легло, на прага на вечността, отбелязват галеристите. Рисунките пресъздават планински пейзажи с гледки от Пирин и Балкана, гори, манастир и параклис, поля с разноцветни небеса. Представени са и натюрморти с цветя и няколко портрета.

Колекционерът Васил Илиев споделя с публиката и 1

По думите й един от много силните акценти на фестивала бе концертът на фестивалния оркестър „Аполония“. „За мен той наистина е много силен, защото това беше идея на „Аполония“ - изцяло да създаде такъв феноменален оркестър. Феноменален, защото това са всичките концертмайстори - български изпълнители, хора, работили в България още от малки, от деца, когато са се подготвяли за голямата сцена и в момента много от тях са навън“, казва Димитрова.

По думите й този оркестър е единствен, няма такъв до този момент в историята на музикалното изкуство. „И затова съм толкова горда. Защото тези хора направиха едно изумително събитие. Такова, каквото първо не се е виждало, второ – не се е чувало. А те свириха като един. И може би това е достойнството на всичките тях. Защото всеки от тях има изключителни качества, но в този случай, в който се събраха и то за първи път такъв премиерен концерт те показаха, че важно за тях е изкуството. Важна за тях е музиката. Важно за тях е да се представят по най-добрия начин. Не като солисти, като оркестър. Това е наистина невероятно. 13 души на сцената – те свириха всеки един за всички заедно. И мисля, че това е достойнство, което отличава в случая тези музиканти от всички останали“, подчертава изпълнителният директор на фондацията за изкуство „Аполония“.

Тя припомня, че много важен момент в това издание бе и това, че Министерството на културата реши държавните инструменти, които до този момент бяха притежание на Минчо Минчев и на професор Стойка Миланова, да станат притежание на други по-млади от тях.

„А това, че събитието стана тук, в Созопол, това за мен беше най голямата радост. Защото двама от тези концерт майстори, които бяхме събрали в този оркестър, получиха цигулките. Това за мен беше невероятна радост“, разказва Маргарита Димитрова. Тя определя Светлин Русев като „един изумителен цигулар“, а Лия Петрова - „прекрасна и възхитителна млада цигуларка“.

„И аз мисля, че те достойно, много достойно ще продължат своята концертна дейност с тези изключителни цигулки, които вече ще бъдат в техните ръце“, обяснява Димитрова.

ФЕСТИВАЛЪТ ПРЕЗ ГОДИНИТЕ

Според Маргарита Димитрова фестивалът „Аполония“ се е променил много през тези 40 години. Една от причините е появата на нови лица. За кръглата годишнина обаче решила да покани някои от хората, които са участвали в първото издание. „И те с много голяма носталгия си спомнят, защото тогава са били много млади, изключително млади – Сузана Клинчарова, Антони Дончев, Христо Йоцов. Малко или много техните кариери са свързани с нашия фестивал“, отбелязва тя.

„Павел Койчев – един феноменален български скулптор със световна слава и със световна значимост в изкуството – той също е от първото издание. И той направи едно ново откритие, което тук, в Созопол се видя – две фамозни фигури, които седяха през цялото време на фестивала и хората се снимаха с тях. Фигурите на мъж и жена, които са всъщност в основата на света и на живота ни. Така че той е мъдрец голям, не се е променил с нищо – неговият ентусиазъм, неговата енергия, която успява да ни предаде на нас, е невероятна“, разказва Димитрова.

СОЗОПОЛ ПРЕЗ ГОДИНИТЕ

Мога да кажа, че градът Созопол много се промени, той много порасна, той беше съвсем различен в началото и даже си спомняхме, че тук първите изложби не бяха къде да е, а в бяха къщите на хората, на созополчаните. И това беше една много силна емоция. Постепенно отидохме на други места да показваме изложбите, разказва Маргарита Димитрова.

„А сега сме в галерията на града, която е прекрасна – това е старото училище на града. Знаете ли, имаше едно фамозно място в града – църквата, която се намира в центъра. Тя беше може би най-хубавата зала за класическа музика, за джаз. Това фамозно събитие, тази църква, с невероятна акустика. Тогава тя не беше действаща и ние правехме тогава по три събития на ден – дали ще бъде литература, дали ще бъдат класическите концерти или джазовите концерти по-късно. За съжаление тази църква вече е притежание на действащата ни църква и нямахме повече възможност да я използваме“, разказва Димитрова.

Тя отбелязва, че повече от 15-20 години фестивалът се провежда в малки зали. „За съжаление в този град не се построи голяма зала. Не се построи театрална зала. Но това са условията в град Созопол и сме принудени за това да каним по-малки театрални състави, защото в читалището нямаме такава възможност. Но бихме мечтали да имаме концертна зала, в която класическите ни музиканти, които наистина са на най-високото възможно ниво да свирят там и публиката да е много повече от това, което в този момент има възможност това да се случи. Мечтаем за хубави неща, които може би предстоят да се случат. Но аз казах и преди малко - мечтите са тези, които ни създават усещането за бъдещето и за това как бихме били най-добре разположени тук“, казва тя.

Димитрова казва, че не знае дали има фестивал, в който да участват толкова много писатели, поети, художници, музиканти, театрали, филми. „Аз не знам дали има такова събитие и не бих могла да определя бройката, защото това са 40 години, всяка година по 70 събития най-малко. Представете си, не мога да ги изчисля“, казва тя.

Изпълнителният директор на фондацията за изкуство „Аполония“ казва, че още преди финала на едното издание започва да мисли за следващите и да обмисля кои участници да покани. Не помни някой да й е отказал да участва. „Всички са казвали: Да, идваме, кажи дата!“ - буквално, което е много хубаво, защото ние ги посрещаме с много любов“, разказва тя. 

Димитрова казва, че за тези 40 години се получило едно много вдъхновяващо общество. Казват „ние сме аполонци“. Защото какво по-хубаво от това, когато артистът каже, че той е аполонец, разказва тя. И отбеляза, че от 1995 година „Аполония“ дава наградата „Аполон Токсофорос“, която тази година бе получена от .

„Даваме награди на хора и на организации, които са заслужили това да бъдат абсолютно познати в България и да бъдат разпознаваеми в чужбина. И аз съм изключително горда, че от тези хора от тогава, от 1995 година, когато започнахме да даваме нашата малка статуетка „Аполон Токсофорос“, няма име, което да не е достойно“, казва Димитрова. Тя отбелязва, че в България има велики личности, има велики организации, велики хора, които са заслужили да бъдат отбелязани.

„А тази година много се радвам, че точно на 40-ата година вашата агенция получи нашата награда, защото вие всъщност сте наш медиен партньор от самото начало, от създаването на „Аполония“. И някак си всичко, което се случва тук, в Созопол, дължим и на вас, затова, че го разпространявате. Не само в България, а и в света хората знаят какво става тук. Даже снощи двама много симпатични хора, които са дошли специално от Холандия за фестивала, ми казаха: „Ама, вие знаете ли, че ние от години идваме и следим кога е началото на фестивала, за да можем да бъдем през цялото време тук“. А това са толкова много хора наистина“, казва тя.

ЦЕНАТА НА УСПЕХА

В рамките на фестивала „Аполония“ се провежда форматът „Цената на успеха“. В нея част от артистите, включени в програмата на изданието, разказват за пътя си до големите постижения. За цената на успеха самата Маргарита Димитрова казва: „Във фестивален план цената на успеха е „много труд, много напрежение, много радост, когато се започне фестивала, много напрежение до последния акорд. Това е цената на успеха на „Аполония“. А в личен план – то е същото. То някак си се покрива, защото да – тези награди, които тази година получихме, те са резултат от всичко това, което правим през тези години и за мене цената е радостта. Радостта от това, което се случва накрая“.

Както информирахме, Празниците на изкуствата „Аполония“ се организират от фондация „Аполония“, създадена през 1991 г. Първото издание на фестивала се провежда през 1984 г. Фестивалът има за цел да съхрани културните традиции, както и да подкрепи нови таланти в областта на всякакъв вид изкуства, отбелязват организаторите. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Фотографии на известни личности, творци и духовници са представени в изложба на Сашо Сарандалиев
Русенската опера представя премиерно "Севилският бръснар"
Иван Пазламачев подрежда първа самостоятелна изложба
Ако сатирата се занимава с недостатъците на обществото, тя е и смешна, и страшна
С концерт на гръцката звезда Ирини Пападопулу започва инициативата „Калимера Враца“
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Творчески отражения
130 музиканти представят Голямата меса на Брукнер
Калейдоскоп
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Под прожектора
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.